'Kelebek çocuk Elfida' akıllı tahta başında

'Kelebek çocuk Elfida' akıllı tahta başında

'Kelebek çocuk Elfida' akıllı tahta başında

Halk arasında 'kelebek hastalığı' olarak bilinen ve nadir görülen Epidermolyssis Bullosa hastalığıyla dünyaya gelen 11 yaşındaki Elfida Gündüz, uzun süreli tedavisi ve evdeki eğitim sürecinin ardından okula giderek yaşıtları gibi eğitim almaya, tiyatro kursuna katılarak sahneye çıkmaya başladı.

Kelebek hastalığı' olarak anılan Epidermolyssis Bullosa hastası Elfida Gündüz, gitmeyi çok istediği okuluna ve tiyatro sahnesine kavuştu. Derisinin, kemikleri kadar hızlı gelişmemesi sonucu parmakları yapışan, yaraları sürekli kanayan ve iç organlarında komplikasyonlar gelişen 11 yaşındaki Elfida, yaşama ve okuma azmini kaybetmedi.

İlköğretim eğitimini Harmandalı İlkokulu öğrencisi olarak evde eğitimle tamamlayan Elfida, daha sonra Çiğli ilçesindeki Ali Şir Nevai Ortaokuluna kayıt edildi ve 5-A sınıfı öğrencisi oldu. Bazı dersleri evde almaya devam eden Elfida, matematik gibi dersleri ise açılmayan parmaklarıyla yazı yazıp işlem yapamadığı için okulda akıllı tahta yardımıyla görmeye başladı. Okulda yaşıtlarıyla vakit geçirip sosyalleşmesi hedeflenen Elfida, bir başka hayalini gerçekleştirmek için Karşıyaka Belediyesi Vecdi Altay Çocuk Kulübü'nün tiyatro kursuna yazıldı.

YAŞITLARININ YANINDA MUTLU
Ali Şir Nevai Ortaokulu yönetimi ve öğretmenlerinin, başarısı ve derse katılımından memnun oldukları Elfida, küçük yaşlarında okula gitmeyi çok istediğini söyledi. Elfida, "Okula gelmeyi çok istiyorum, burada arkadaşlarımlayım. Anlatılacak çok güzel şeyler var. Matematik, Türkçe ve İngilizce derslerini okulda alıyorum. Dersleri de öğretmenlerimi de çok seviyorum." diye konuştu.

Okulda olduğu gibi tiyatro sahnesinde de kendini iyi hissettiğini belirten Elfida, "Hasta çocuklar moralini yüksek tutsun. Annelerinden de güçlü olmasını istiyorum. Hayat geçici. Evde oturup üzülmek yerine hayatın tadını çıkarsınlar" dedi.

HALUK LEVENT İLE TANIŞMAK İSTİYOR
Elfida, okumaktan ve hayata karışmaktan hiç vazgeçmeyeceğini dile getirerek, şöyle devam etti:
"İstediğim iki şey var, biri otobüsle, dolmuşla değil arabayla sokağa çıkabilmek. Bizim bir arabamız yok ve babam beni bazen sırtında taşımak zorunda kalıyor. Diğeri de 'Elfida' adına bir şarkı yapan Haluk Levent ile tanışmak. Onun dışında mutluyum, diğer çocuklar gibi..."

'O ÇOK ZEKİ BİR ÇOCUK'
Kızını bir an olsun yalnız bırakmayan anne Zülfiye Gündüz de sokağa çıkarken neyle karşılaşacaklarını çok iyi bilmediklerini, yine de çocuğunu eve kapatmayı hiç düşünmediğini anlattı. Önceleri sokaktaki bazı insanların bakışlarından rahatsız olduklarını, sonra bunu da aştıklarını anlatan Gündüz, "O çok zeki bir çocuk. Kendisiyle barışık. Tiyatro yapıyor, haftanın beş günü ders alıyor. Hayatı dolu dolu yaşıyoruz" diye konuştu.

Gündüz, Elfida'nın tedavisinin sürdüğünü, yapışık parmaklarını daha önce ameliyatla açtırdıklarını ancak yeniden ellerinin kapandığını ve yazı yazamaz hale geldiğini anlattı. Kızı büyüyünce bir ameliyat daha olması için başvuruda bulunacaklarını dile getiren Gündüz, "Elfida çok sorguluyor, 'ellerim neden böyle' diye. Ama güçlü bir çocuk. Sağlık konusunda artık daha iyi. Kendini, yaralarını kontrol edebiliyor. Yediklerine dikkat ediyor" dedi.

 

Tiyatro kursunun drama öğretmeni Anıl Devrim Özten de Elfida'nın çok güvenli bir şekilde sahneye çıktığını, iyi bir performans sergilediğini ve gruptaki diğer arkadaşlarına yardımcı olduğunu söyledi.

Cihan Doğan

Cihan Doğan

Bakan Selçuk: Suriyeli öğrenci sayısı 600 binden fazla Sonraki Haber

Bakan Selçuk: Suriyeli öğrenci sayısı 600 binden fazla

Son 30 Gün Baş vuranların borçları silinecek Önceki Haber

Son 30 Gün Baş vuranların borçları silinecek

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış